Program educațional EDUXANIMA – Lecție deschisă

Federația Natională pentru Protectia Animalelor, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean, Consiliul Județean Argeș, Organizația Internațională People for Ethical Treatment of Animals din Germania și Primăria Mioveni,  a  lansat la nivelul tuturor instituțiilor de învățământ primar din orașul nostru, programul EDUXANIMA, în data de 24 octombrie 2018.

EDUXANIMA  este un concept complex care reuneste o serie de programe si evenimente de informare, comunicare si responsabilitate sociala, de inalta tinuta, privind relationarea armonioasa dintre oameni si animale.

EDUXANIMA – este o suma de programe si evenimente care se adreseaza:

– copiilor – prin implementarea unor programe de educatie in scoli, activitati educative extrascolare si de divertisment, urmarind imbogatirea informationala despre viata animalelor, formarea unei atitudinii pozitive in relationarea cu acestea si dezvoltarea armonioasa a copiilor, in drumul lor catre maturitate.

– adultilor – prin organizarea de conferinte, simpozioane cu invitati de marca din diverse domenii de activitate, din tara si strainatate:medici, psihologi, profesori, scriitori, artisti, lideri de opinie, reprezentanti ai organizatiilor si institutiilor nationale si internationale, ai mediului academic, personalitati internationale de prestigiu etc. – urmarind informarea si constientizarea populatiei cu privire la legatura dintre respectul fata de viata animalelor si un mod de viata sanatos si etic.

Image may contain: 8 people, people standing and indoor

EDUXANIMA este un program de educație adresat în special copiilor, motiv pentru care se desfășoara  în școlile din oraș și va consta în parcurgerea broșurii ”Să iubim animalele”, acțiuni de informare și de învățare despre atitudinea corectă față de animale și responsabilitățile omului față de ele, prin povești, discuții, dezbateri, concursuri tematice,

La Școala Gimnazială ,, George Topîrceanu,, a debutat proiectul în data de 27 noiembrie 2018, și va conta în  a 5 ore de activități desfășurate de prof. înv. primar Gogoescu Georgiana cu clasa a II a B.

Activitatea s-a desfășurat în prezența reprezentantului ISJ Argeș, inspector școlar general adjunct, prof. Mihaela Crișan și a doamnei director de Program educațional Eduxanima, Andra Arsene.

Image may contain: 4 people, including Gogoescu Georgiana, people smiling, people standing

Elevii participanți la activitate s-au dovedit mari iubitori de animale; au creat povești despre animale sau au recitat poezii și au răspuns întrebărilor adresate de doamna învățătoare, cu informații bine documentate științific.

No automatic alt text available.

Activitatea a stimulat interesul elevilor pentru protecția animalelor. Toți au primit materiale educaționale din partea asociației Eduxanima.

Mulțumim pentru colaborare! Felicitări elevilor și doamnei înv. Gogoescu Georgiana!