Istoric Școala Gimnazială „George Topîrceanu” – Mioveni, Argeș
1996: Şcoala cu clasele I – VIII „George Topârceanu” şi-a deschis porțile în 1996, având în componenţă 24 de colective şcolare la clasele I-IV şi 28 la clasele V-VIII, dintre care 4 cu profil sportiv-fotbal.
1997: se organizează, în premieră Zilele Şcolii „George Topîrceanu”, acţiune ce va deveni tradiţie şi punct de referinţă în activitatea cultural-artistică şi sportivă a comunităţii.
1999: Apare primul număr al revistei „ECOURI”, revista periodică a şcolii, editată de elevi pentru elevi.
2000: Prin investiția Consiliului Local Mioveni şi a Primăriei, şcoala este dotată cu un grup de microcentrale, asigurându-i-se independenţa energetică.
2000: Ca urmare a rezultatelor obținute, unitatea „George Topîrceanu” este definită ca Şcoală Reprezentativă, titlul fiind deţinut pe toată perioada existenţei conceptului.
2000: Şcoala primeşte vizita prinţului Paul de Romania.
2000: Şcoala este invitată să participe la concursul județean „Dan Barbilian”, iar, ca urmare a unei bune colaborări cu ISJ Arges, Primăria orașului Mioveni, CCS Dacia și catedrele de matematică ale orașului Mioveni, Şcoala „George Topîrceanu”, devine grup de iniţiativă în organizarea concursului.
2001: Prima colaborare oficială cu autoritățile județene de profil care a pus în evidenţă gradul de pregătire al cadrelor didactice şi al elevilor în situaţii de urgenţă.
2003: Preasfinţia Sa, Calinic, Episcopul Argeșului şi Muscelului, vizitează şcoala, deschizând drumul unei colaborări continue cu Biserica.
2004: Rod al colaborării cu CS Dacia şi cu Primăria oraşului, în şcoală se inaugurează în prezenţa personalităţilor vremii secţia de tenis de masă.
2005: În colaborare cu Asociația Mioveni – Landerneau, CCS Dacia şi Primăria orașului Mioveni, şcoala organizează Festivalul Județean de Poezie, Cântec şi Teatru francez „Anna de Noailles” – festival ajuns în 2015 la a VI-a ediție.
2007: Şcoala primește distincţia internaţională „Steagul Verde” şi, implicit, titlul de „Eco-Şcoală”.
2007: Cu sprijinul Consiliului Local şi al Primăriei se realizează la nivelul şcolii un modern sistem de supraveghere video, sporind securitatea instituţiei.
2008: În premieră, la nivel local, școala „George Topîrceanu” organizează „Zilele porților deschise”, acțiune menită să sporească prestigiul unităţii.
2008: Şcoala participă pentru prima dată cu stand la Târgul Internaţional „Simfonia lalelelor”, târg organizat de Primăria Piteşti.
2008: Tot din acest an, şcoala participă cu elevi la „Parada Florilor”, manifestare de deschidere a Târgului Internaţional „Simfonia lalelelor”
2011: Reevaluare Program Mondial Eco-ȘCOALA : Prof. dr. Cornelia Dincă – Președinte Centrul Carpato-Danibian de Geoecologie şi păstrarea distincţiei Steagul Verde
2015: Reevaluare Program Mondial Eco-ȘCOALA : Prof. dr. Cornelia Dincă – Președinte Centrul Carpato-Danibian de Geoecologie şi păstrarea distincţiei Steagul Verde