Suflet de topîrcean la ceas de centenar

În pragul marii sărbători a Zilei Naționale a României, elevii și cadrele  didactice din Școala Gimnazială ˝George Topîrceanu˝au sărbătorit, într-un mod inedit, Centenarul Marii Uniri.

Atât elevii, cât și dascălii lor au purtat astăzi ia națională, iar unii dintre ei chiar costumul popular românesc.

agck8274

Activitățile dedicate acestui eveniment au fost deschise într-un cadru festiv, la careul școlii, cu intonarea inmului de stat al României, urmat apoi de o scurtă prezentare a evenimentului, făcută de dna prof. Valeria Zamfira.

Elevii care fac parte din corul școlii au încălzit inimile tuturor cu un scurt moment de cântece patriotice, apoi, cu mic cu mare, elevi, cadre didactice, personal auxiliar, ne-am prins într-o mare horă a unirii.

whatsapp-image-2018-11-29-at-17-16-27 whatsapp-image-2018-11-29-at-17-16-28

Activitățile au continuat și în clase. De la cei mai mici, până la cei de cls. a VIII-a, cu toții am fost cuprinși de spiritul acestei sărbători. În fiecare clasă au fost amenajate panouri, expoziții de fotografie sau de pictură cu lucrări ale copiilor, având ca temă Marea Unire, la bibliotecă a fost organizată o expoziție de care istorică, iar în holul școlii o expoziție de pictură și de fotografie.

mtjm0425 nfam8471

oyfa4146 egab5595 bffn9993 agck8274 wnxn0100

În cadrul orei de dirigenție, elevii cls. a V-a A au participat la o lecție deschisă, având ca temă 100 de ani de la Marea Unire, lecție susținută de prof. Victorița Ciorobea.

img_0222

A fost o zi încărcată de emoție, de mândrie că suntem români și de dorința de a face cât mai mult și cât mai bine pentru noi.

La multi ani, România! La multi ani tuturor românilor!

whatsapp-image-2018-11-29-at-17-16-31

Coordonator, programe și proiecte, prof. Victorița Ciorobea