Echipa de Oină a Școlii George Topârceanu din Mioveni, pe podium la Gimnaziada 2019

Echipa feminină de oină a Școlii „George Topârceanu” din Mioveni, antrenată de Dumitru Filoftheia, s-a clasat pe locul II, în cadrul Turneului Final al Gimnaziadei, competiție națională de profil, care se adresează elevilor.

whatsapp-image-2019-05-15-at-11-15-37 60462509_659193427827908_6947919786730848256_n

Concursul a avut loc în perioada 13-15 mai, la Izvorani și a fost organizat de Ministerul Educatiei Nationale, Comitetul Olimpic și Sportiv Român, Inspectoratul Şcolar Judeţean Dolj și Federația Română de Oină.

La Turneul Final de Oină al Gimnaziadei s-au calificat 8 echipe, care s-au întrecut în sistem fiecare cu fiecare.