Săptămâna preveniri criminalității – 2016

Tradiționalul parteneriat Școală – Poliție a continuat și în acest an, polițiștii fiind prezenți în apropierea școlii la orele de vârf al fluxului de elevi, dar și pentru realizarea de sesiuni informative care să aducă elevilor informații prețioase în domeniul prevenii faptelor infracționale.

În ziua de 28 septembrie, Școala Gimnazială ” George Topârceanu” din Mioveni Argeș s-a conectat la Ziua Internațională a Dreptului de A Ști, promovată în acest an de MCPDC. În această zi, atât învățătorii cât și diriginții au învățat pe copii că au acces la informații de ordin public și le-au prezentat, mai ales celor mici, care sunt instituțiile publice.

La nivelul școlii a fost organizat un Atelier informativ în colaborare cu Poliția Română. Polițiștii de proximitate au discutat cu elevii despre infracțiunile care pot fi prevenite în rândul tinerilor, mai ales în rândul elevilor. Copii au pus întrebări referitoare la programul Instituției Poliției Mioveni, la modul cum trebuie redactată o sesizare către Poliție și cine o face în cazul minorilor și au stabilit că se vor întâlni și cu alte subiecte pentru care copiii vor solicita informații de specialitate.

Domnii polițiști au răspuns prietenos accentuând că este mult mai bine să fii informat și să poți preveni, decât să suporți consecințele.
Astfel Ziua Internațională a Dreptului de A Ști a fost un moment informațiv benefic pentru beneficiarii mici ai actului educațional din școala noastră.

Săptămâna preveniri criminalității - 2016 (1)

Săptămâna preveniri criminalității - 2016 (2)

Săptămâna preveniri criminalității - 2016 (4)

Săptămâna preveniri criminalității - 2016 (5)Săptămâna preveniri criminalității - 2016 (3)