„Împreună pentru pace” au spus elevii Școlii Gimnaziale „George Topârceanu”

Săptămâna Educației Globale, abia încheiată în 18 noiembrie, a fost numai veriga de mijloc a unor activități competiționale și umanitare diverse.
Cu mesajul ”Împreună pentru pace” profesorii de la Școala Gimnazială ” George Topârceanu” au reunit elevi din clase paralele pentru a rosti într-un glas cugetări despre bunătate, înțelepciune, om, solidaritate și pentru a desena imagini inocente ale păcii văzute la 12-15 ani.

Prinosul gândurilor bune s-a arătat joi, 17 noiembrie,in cadrul activitatii „Săptămâna Fructelor și a legumelor”, în cadrul SNAC, când elevii noștri au donat fructe și legume în cantități impresionante, așa că am putut face bucuria consumului sănătos de fructe atât colegilor de la Casa Noastră, dar și altor familii cu mulți copii.
Mulțumind foarte mult pentru implicare tuturor părinților care au răspuns la chemarea copiilor de a dona fructe, cadrele didactice s-au numărat printre donatori, aflându-se în rândul celor care prin exemplul personal educă pe copii în spiritul solidarității, al bunătății, al grijii față de cel de lângă noi.