Competiții diverse și atractive pentru elevii Școlii Gimnaziale „George Topârceanu”

A fi parte din comunitatea Școlii Gimnaziale ” George Topârceanu” înseamnă a ne conecta la prietenie trainică, a fi legați de tradițiile noastre, dar și de ale prietenilor noștri așa cum am demonstrat când am gătit produse tradiționale românești și franțuzești.
Echipajul școlii noastre a fost constituit din elevii clasei a VIII-a C și a fost coordonat de profesorul de limba franceză Marian Diaconu, iar la bucătăria Casei de Cultură Racovița copiii au fost ajutați de profesoarele Valeria Zamfira și Adriana Hoaghea.

Respectând tradiția franceză pentru că sub egida ”Ziua Bucătăriei Franceze” s-a desfășurat activitatea, elevii s-au concentrat să obțină un preparat delicios care a și atras atenția tuturor, convingând juriul că este cel mai gustos, obținând astfel Locul I.
Prezent la eveniment, domnul Primar al orașului Mioveni, Ion Georgescu, i-a felicitat pe copii și le-a dăruit pe lângă premiile oferite de Asociația de prietenie Mioveni Landernaux, un compendiu culinar care să îi ajute la următoarele concursuri de profil.
Spiritul de echipă, bunul gust, respectarea regulilor au fost cuvintele de ordine ale unei frumoase zile de duminică autumnală, purtând miros îmbietor de fructe coapte sau preparate după rețete originale.