Programul „Eco-Scoala”

Prin programul „Eco-Scoala”, scoala noastra va deveni un loc mai placut de a invata si vom reduce impactul din punct de vedere al mediului in comunitate.

Ne propunem sa ajutam tinerii pentru a deveni cetateni mai eficienti incurajandu-i sa accepte responsabilitatea pentru viitorul mediului inconjurator. Nu este vorba despre excelenta din punct de vedere al mediului, este vorba despre scoala noastra sa inceapa sa vada cu adevarat impactul sau asupra mediului si modul de rezolvare al diferitelor probleme legate de mediu.

Ce este programul Eco-Scoala?

Eco-Scoala este un program international care:

• implica elevii in problemele de mediu;
  • constientizeaza elevii in legatura cu elementele dezvoltarii durabile si realizeaza educatia pentru o dezvoltare durabila;
  • reduce impactul scolii asupra mediului inconjurator;
  • ofera materiale curriculare si idei pentru introducerea unor proiecte si evenimente in viata scolii pentru revitalizarea acesteia;
  • o alternativa ecologica de petrecere a timpului liber care ofera posibilitatea afirmarii la nivel national prin castigarea unui premiu prestigios: Steagul Verde si Statutul de Eco-Scoala;
  • oportunitatea de a dezvolta spiritul civic la elevi, de a creste nivelul de constientizare a problemelor de mediu, de a castiga publicitate la nivel local si national.

Comitetul Eco-Scoala an scolar 2015-2016

Reprezentanti ai conducerii scolii