„Dacia” a fost, din nou, subiect de concurs..

Ieri, 15 APRILIE 2016, s-a desfășurat, în incinta Școlii Gimnaziale „George Topârceanu” din Mioveni, concursul județean „Dacia – simbol național”, ediția a II-a.

Parteneri în realizarea concursului, inițiat de Școlile Gimnaziale „George Topârceanu” și „Liviu Rebreanu”, au fost Primăria orașului Mioveni, Dacia Groupe Renault, Centrul Cultural din Mioveni şi I.S.J. Argeș.

Din echipa organizatoare au făcut parte:

• Prof. înv. primar MANOLE ANGELA
  • Prof. înv. primar NECŞULESCU ELENA
  • Prof. înv. primar BOERESCU OFELIA
  • Prof.înv. primar FÎLFĂNESCU IULIANA
  • Prof.înv. primar FÎLFĂNESCU CONSTANTIN

Concursul s–a desfășurat pe 2 secțiuni. Tema concursului de pictură pentru clasele 0-II, cu participare indirectă, a fost: „Cu mașina DACIA în lumea desenelor animate”, iar cea pentru clasele III-IV, cu participare directă, a fost: „Mașina DACIA cucerește UNIVERSUL”.

În paralel, pentru cadrele didactice, s-a desfășurat și un simpozion, cu titlul „Promovarea valorilor locale prin intermediul activităților școlare și extrașcolare la ciclul primar”.

Ca și la prima ediție, concursul s–a bucurat de un număr mare de participanți din foarte multe școli ale județului: Școala Gimnazială „Tudor Vladimirescu” – Pitești, Scoala Gimnazială „Mircea cel Bătrân” – Pitești, Școala nr. 1 Colibași, Liceul Teoretic „Iulia Zamfirescu” – Mioveni, Scoala Gimnazială „I.C. Lăzărescu” – Țițești, Școala Gimnazială Lucieni, Liceul Teoretic nr. 1 Mărăcineni, Școala Gimnazială Cocu, Școala Gimnazială – Budeasa, Școala Gimnazială „Alexandru Davila” – Pitești, Școala Gimnazială – Ștefănești.

Astfel, la secțiunea de participare indirectă au fost: 36 lucrări la clasa pregătitoare, 34 la clasa I, 40 la clasa a II-a. La secțiunea de participare directă au venit: 28 elevi de clasa a III- a și 46 de clasa a IV-a. La simpozionul cadrelor didactice au fost circa 70 de persoane înscrise.

Vezi rezultatele obţinute la concurs

Lucrările participanţilor câștigători se vor expune pe 26 aprilie la Centrul Cultural – Mioveni, iar, pe lângă premii, câștigătorii vor beneficia de o vizită la Dacia Groupe Renault, în aceeași zi.

Felicitări tuturor participanților!